Gaia Teorisyeni James Lovelock 103 Yaşında ÖldüDünyanın bir canlı gibi davrandığına dair önerisiyle tanınan ünlü çevre bilimci James Lovelock, Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre, 103'üncü doğum gününde (26 Temmuz) İngiltere'nin Dorset kentindeki evinde bir düşüşten kaynaklanan komplikasyonların ardından öldü. ailesi adına.

“Jim'in ölümü beni harap etti. Tüm kariyerim boyunca bana ilham kaynağı oldu.” Exeter Üniversitesi'nde iklim araştırmacısı olan Richard Betts, BBC News'e verdiği demeçte . “Jim'in etkisi yaygın, derin ve uzun sürelidir.”

Lovelock, 1919'da Londra'nın yaklaşık 30 mil kuzeyinde doğdu. The New York Times'a göre, büyürken hevesle bilim ve tarih kitaplarını okurken, yüksek başarılı bir öğrenci değildi . Bununla birlikte, Lovelock'un web sitesine göre, İngiltere'deki farklı kurumlardan kimya alanında lisans derecesi ve tıp ve biyofizik alanında doktora derecesi almaya devam etti .

Lovelock'un bilimsel katkıları çoktur.. NPR , 1940'larda ve 1950'lerde Londra'daki Ulusal Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nde sıcaklığın canlı hücreler üzerindeki etkilerini inceledi . Web sitesine göre, araştırması, donma sırasında hücresel hasar mekanizmalarının tuz konsantrasyonlarına bağlı olduğunu gösterdi. Ayrıca canlı hamsterları başarıyla donduran ve çözen deneylere katıldı .

1956'da Lovelock , gaz kromatografi teknolojisinin yolunu açan bir elektron yakalama detektörü icat etti. Times'a göre , dedektörü bilim adamlarının toksik kimyasalların çevreyi nasıl kirlettiğini, insan yapımı kirliliğin dumana neden olduğunu ve bir zamanlar aerosol kutularında ve klimalarda kullanılan kloroflorokarbonların (CFC'ler) atmosferde biriktiğini anlamalarına yardımcı oldu; ancak, başlangıçta CFC'lerin hiçbir zararı olmadığı sonucuna vardı ve daha sonra bunun "gereksiz bir gaf" olduğunu kabul etti. 

Ancak Times  , 1960'ların sonlarında Lovelock'un en ünlü fikrini sundu: Dünya'nın iklimini ve sıcaklığını, tıpkı bir canlı organizmanın metabolizmasını düzenlemesi gibi kendi kendine düzenlediği ve tüm canlıların bu küresel homeostaziye katıldığı. . Bu fikre, Yunan Dünya tanrıçasından sonra Gaia hipotezi adını verdi. Times'a göre, başlangıçta tartışmalı olsa da, yavaş yavaş kabul gördü ve iklim değişikliğinin nedenleri ve etkilerinin araştırılmasında etkili oldu .

Ünlü çevreci ve yazar Bill McKibben Times'a “Harika bir zihni ve bağımsız olma isteği vardı” diyor . "Küresel ısınma zamanımızın en büyük sorunu olarak ortaya çıktıkça, Gaia teorisi, küçük değişikliklerin Dünya'nın atmosferi kadar büyük bir sistemi değiştirebileceğini anlamamıza yardımcı oldu."

Times'ın haberine göre Lovelock, 2004'te nükleer enerjinin sera gazı emisyonlarını azaltmak için gerekli olduğunu ilan ettiğinde yeniden tartışmalara yol açtı . Lovelock ayrıca , her ikisi de iklim değişikliğinin yönlerini kapsayan Gaia'nın İntikamı ve Geleceğe Kaba Yolculuk da dahil olmak üzere çok sayıda kitap yazdı . En sonuncusu 2019'daki Novacene: Yapay zekaya sahip varlıkların yükselişiyle işaretlenmiş yeni bir yaşam çağının başladığını öne süren Hiperintelligence'ın Gelecek Çağı'ydı .

Lovelock, kariyeri boyunca, 1990'da Hollanda Kraliyet Sanat Akademisi'nden Amsterdam Çevre Ödülü ve 1997'de Asahi Glass Foundation'dan birçok kişi tarafından çevre çalışmaları için Nobel Ödülü'ne eşdeğer kabul edilen Blue Planet Ödülü de dahil olmak üzere sayısız övgü aldı. öncü eser element algılama teknolojisi ve Gaia Hipotezini formüle ettiği için.

Lovelock, karısı Sandra ve dört çocukları Christine, Jane, Andrew ve John tarafından hayatta kaldı. Ailenin yaptığı açıklamada, “Dünya tarafından en çok bilimsel bir öncü, iklim peygamberi ve Gaia Teorisini tasarlayan kişi olarak biliniyordu” deniyor. “Bize göre o, sınırsız bir merak duygusu, yaramaz bir mizah anlayışı ve doğa tutkusu olan sevgi dolu bir koca ve harika bir babaydı.”

Düzeltme (31 Temmuz): Bu makale Lovelock'un doğum yılını düzeltmek için güncellendi. Bilim Adamı yaptığı hatadan pişmanlık duyar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Geç Triyas'ta Memelilerde Sıcak Kanlılık Ortaya Çıkmış Olabilir

Pocket Gophers Yeraltı Çiftçileri mi?

Fare Kanındaki Eksik Y Kromozomu Kalp Bozukluğuna Neden Oluyor