Pocket Gophers Yeraltı Çiftçileri mi?Jack Putz ve öğrencisi, güneydoğu cep sincap ( Geomys pinetis ) tünellerinde kök büyümesini incelemeye karar verdiklerinde, yeraltı yapılarının bölümlerini izole etmenin ne kadar zor olacağını fark etmediler. Önce iki ucu alüminyum levhalarla kapatmaya çalıştılar. Florida Üniversitesi'nden bir biyolog olan Putz, The Scientist'e “Ve sonra bir cep sincapı tarafından zekâsıyla alt edildik” diyor .


Caddyshack filminde Carl Spackler'ın fosil düşmanı olarak ölümsüzleştirilen cep sincap , araştırmacının barikatlarının etrafını kazdı, çalışma için izole edilen bölümü doldurdu, çevredeki tünel bağlantılarından kapattı ve başka bir yere girmeye başladı. Sonunda, çalışma için kısa tünel parçalarını izole etmek için Putz ve öğrencisi Veronica Selden, halkaları dikkatlice kazmak ve 57 cm uzunluğundaki tünel bölümlerini 360 derecelik abluka görevi gören içi boş silindirik varilleri gömmek zorunda kaldılar.


Bugün (11 Temmuz) Current Biology'de yayınlanan araştırmaya göre, sıkı çalışmaları meyvesini verdi ve tünellere önemli ölçüde kök büyümesinin cep sincaplarının yetiştirdiği görünen bir besin kaynağı sağladığı görüşüne yol açtı . “Cep sincapları. . . Putz, aslında, muhtemelen bu amaç için sürdürdükleri geniş tünel sistemlerinde kökleri yetiştiriyorlar, ”diyor.


Makale, bazı karınca, termit ve böcek türlerinin çiftçilik faaliyetlerinde bulunduğunu gösteren araştırmalardan alıntı yapıyor, ancak uzmanların neyin çiftçilik olarak nitelendirildiği konusunda hemfikir olmasa da, cep sincapının çiftlikte bulunan ilk insan olmayan memeli olduğuna dikkat çekiyor.


Yazarlar makalelerinde, cep sincaplarının toplam uzunluğu 160 metreye varan tünel ağları kazdığını ve yüzey avcılarından kaçınmak için hayatlarının çoğunda içlerinde kaldıklarını yazıyor. Bu yeraltı sistemini kazmak, karada yürümekten yüzlerce, belki de binlerce kat daha fazla enerji gerektirir ve kemirgenlerin kendilerini nasıl beslediğine dair soruları gündeme getirir. Araştırmacılar, enerji sincaplarının toprağı bir tünelden çıkarmak ve dışarı itmek için harcadıklarını tahmin ettiklerinde, memelilerin tünellerde başlangıçta karşılaşacakları kök kütlesinden tahmin edilen kalori değerini çok aştığını buldular. Putz, "Cep sincapları [ilk] kazı yaparken karşılaştıkları kök besine bağlı kalsaydı, hızla açlıktan ölürlerdi" diyor.


Putz, köklerin tipik olarak bu çalışmada yüzeyin ortalama 40 cm altında olan sincap tünellerinin derinliklerine inmediğini söylediği Florida'da uzun yapraklı bir çam savanasında gerçekleştirildi. Bununla birlikte, 12 tünel kesiti her biri 44 güne kadar sincap faaliyetinden izole edildikten sonra, kuzukulağı ( Rumex hastulatum ) ve adi dilenciler ( Bidens alba ) gibi diğer yüzey bitkilerinin kökleri boş tüpleri doldurdu. Putz, tünellerin toprağı havalandırırken, gopher'ların içlerine yaydığı dışkının toprağı gübrelediğini ve her ikisinin de muhtemelen daha derin kök büyümesini desteklediğini söylüyor. Araştırmacılar, tünel dallarında köklerin başlangıçtaki yokluğunun yanı sıra yer üstündeki kumlu höyüklerde kök döküntüsü olmamasının, gophers'ın onları kırptığını ve yediğini öne sürüyor. 


Araştırmacılar, tüm tünel bölümlerinde gözlemledikleri yoğunluk ve büyüme oranlarından, köklerin, ortalama olarak 44 metrelik tünel uzunlukları boyunca, gopher'ların günlük kalori ihtiyaçlarının ortalama yüzde 21'ini karşılamak için yeterli biyokütle sağladığını tahmin ediyor. Bununla birlikte, Putz, her segmentteki kök büyümesinin oldukça değişken olduğunu söylüyor. Örneğin, bir tüneldeki yüksek kök büyümesinin, tipik bir sincapın bir günde tüketmesi gereken kalorinin yüzde 60'ını sağladığı tahmin ediliyordu.


Yazarlar, kök ekiminden tahmin edilen ortalama enerji açığını telafi etmek için yer sincaplarının üç taktik uygulayabileceğini yazıyor: yüksek kök yoğunluğuna sahip alanlarda odaklı kırpma, yüksek kalorili yumrulara güvenme ve yer üstü gıda kaynakları arama. Georgia Üniversitesi'nde bu araştırmayla ilgisi olmayan bir vahşi yaşam ekolojisti olan Elizabeth Parsons, gophers'ın yüzeyde yiyecek arama riskinden kaçınma eğiliminde olduğunu ve bunun yerine, iyi oldukları için tüm bitkileri doğrudan aşağıdan tünellerine çekmeyi tercih edeceklerini söylüyor. -yaptığı biliniyor.


“ Saldırıları Önlemek İçin Uzun Otları Budayan Tarlalar ” a Bakın

Parsons, bu çalışmanın ana sınırlamalarından biri olarak küçük örneklem büyüklüğüne işaret ediyor. Güneydoğu cep sincapları, bu savanadaki gibi daha kumlu topraklarda yaşama eğilimindedir, ancak Florida, Georgia ve Alabama'nın tamamında durumun böyle olmadığını söylüyor. Bu sonuçların, örneğin güney Alabama'da geçerli olmayabileceğini, çünkü topraktaki daha yüksek kil içeriğinin enerji dinamiklerini değiştirebileceğini söylüyor.


Putz, örneklem büyüklüğünün çalışmanın bir sınırlaması olduğunu kabul ediyor ve aslında, o ve Selden, hayvanların diyetinin yüksek kalorili bir bölümünü neyin içerdiğini asla bulamadıkları için, gophers'ın kök ekiminin boyutunun hafife alınmasıyla sonuçlanabileceğini söylüyor: Birçok savanlardaki bitkiler, otlatma veya yangın faaliyeti nedeniyle sık sık yeniden filizlenmesi gereken bitkiler için enerji içeren musluk kökleri, yumrular veya köksap soğanları olarak adlandırılan yeraltı depolama organlarına sahiptir. "Ama eminim ki cep sincapları onları buluyor ve [temelde] havuç veya patates bulduklarında, bu onlar için bir altın madeni." 


Bu araştırmanın gophers çiftliğini gösterip göstermediğine gelince, Parsons henüz ikna olmadı. "Bence çiftçilik etiketini almaları için bir miktar niyet ve özgüllük olması gerekiyor - gelecekteki araştırmalarla üzerinde çalışılması gereken şeyler." Örneğin, hayvanların yaşamaya meyilli oldukları yerlerin aksine yiyecek arama için kullanılan tünelleri özellikle dölleyip döllemediğini bilmenin iyi olacağını söylüyor. Parsons, cep sincaplarının çiftçi olmasının mümkün olduğunu, ancak bu, faaliyetlerinin kök büyümesini teşvik edip etmediğine veya ekimlerinin, yemeyi tercih ettikleri belirli bitki türlerini hedef alıp almadığına bağlı olabileceğini söylüyor - henüz bilinmeyen faktörler.


Putz, çiftçilik kelimesinin geçerli olmayabilecek çağrışımlar taşıdığını kabul ediyor ve “bunun çiftçiliği oluşturup oluşturmadığı tartışmalı çünkü bu gerçekten çiftçiliği nasıl tanımladığınıza bağlı” diyor. Yazarlar, gophers'ın, ekinlerini tohumlamamaları veya otlarını temizlememeleri nedeniyle bu ayrımdan diskalifiye edilebileceğini yazıyorlar.


Gophers'ın çiftçi testini geçip geçmediğine bakılmaksızın, hem Parsons hem de Putz, bu kemirgenlerin kunduz ve solucanların yanı sıra ekosistem mühendisleri oldukları ve yanlış bir şekilde zararlılar olarak kötüledikleri konusunda hemfikirdir. Bunun yerine, yeraltı tünellerinin çevreye fayda sağladığını söylüyorlar: Tünellerinden havalandırma ve gübreleme, bitkiler için sağlıklı topraklar yaratıyor. Parsons, cep sincaplarının yalnızca tünellerinde bulunan birkaç böcek türü için yaşam alanı oluşturduğunu ekliyor ve kendisi ve meslektaşları , yerüstü kir höyüklerinin çeşitli kertenkele ve kurbağa türleri için soğutma bölgeleri görevi gördüğüne dair kanıtlar buldular.


Putz , insan kaynaklı habitat kaybı nedeniyle kemirgen popülasyonlarının azaldığını belirtiyor . "Halkın bu araştırmayı duyduğunda, cep sincaplarını yeni bir şekilde takdir edeceklerini umuyorum."

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Geç Triyas'ta Memelilerde Sıcak Kanlılık Ortaya Çıkmış Olabilir

Fare Kanındaki Eksik Y Kromozomu Kalp Bozukluğuna Neden Oluyor