Geç Triyas'ta Memelilerde Sıcak Kanlılık Ortaya Çıkmış OlabilirAraştırmacılar, memelilerin atalarının ilk kez ne zaman endotermik hale geldiğini tahmin etmek için kulak kanalı şeklini vücut sıcaklığına eşledi.

Nature dergisinde dün (20 Temmuz) yayınlanan araştırmaya göre, zamanla iç kulak kanalı morfolojisindeki askılar, memeli ataları olarak adlandırılan memeli atalarının yaklaşık 233 milyon yıl önce geç Triyas döneminde sıcak kanlılık geliştirdiğini gösteriyor . Analiz, memelilerin vücut sıcaklıklarını düzenlemek için dış ısıya güvenmekten (ektotermi) kendi ısılarını üretmeye (endotermi) ne zaman geçtiklerine dair olağanüstü soruya yeni ipuçları sağlıyor.

Çalışma yazarları, kulakların içinde, endolenf adı verilen bir sıvı ile dolu yarım daire şeklindeki kanalların, hayvanların motor koordinasyonu, dengeyi ve mekansal farkındalığı geliştirmek için baş hareketini algılamasına yardımcı olduğunu yazıyor. Ancak tüm iç kulaklar eşit yaratılmamıştır.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Lizbon Üniversitesi'nden omurgalı paleontolog Ricardo Araújo, Science News'e “Memelilerin çok benzersiz iç kulakları var” diyor . Bu, Araújo ve ekibini, endolenfin sıcak kanlı hayvanlarda daha viskoz olduğu için, kanal yapılarının ektotermlerden farklı bir şekilde evrimleşmiş olabileceği hipotezine götürdü. 

“ Memeli Çeneleri Yan Yana Çiğnemek İçin Evrimleşti ” konusuna bakın

Araújo ve meslektaşları, bulmak için, hem modern hem de soyu tükenmiş yüzlerce omurgalının kulak kanalı morfolojilerini analiz etmek için mikrotomografi adı verilen bir X-ışını tarama tekniği kullandılar ve memelilerin, memelilerinkinden daha küçük, daha ince ve daha dairesel kulak kanallarına sahip olduğunu buldular. New Scientist'e göre soğukkanlı hayvanlar . Science News'e göre, bu analizden ekip, kulak kanalı şeklini vücut sıcaklığına eşleyen bir indeks oluşturdu. 

Araştırmacılar bu indeksleme metodolojisini soyu tükenmiş 56 hayvan fosiline uyguladıklarında, yaklaşık 233 milyon yıl önce, geç Triyas döneminde, sıcak kanlılıkla uyumlu morfolojinin, memeliler olarak adlandırılan bir grup hayvanda aniden ortaya çıktığını buldular. New Scientist'in haberine göre, önceki araştırmalar memelilerde endoterminin 120 milyon yılda kademeli olarak evrimleştiğini öne sürüyor , ancak yeni kanıtlar farklı bir hikaye anlatıyor. Chicago'daki Field Museum'da paleontolog olan ortak yazar Kenneth Angielczyk Science News'e verdiği demeçte, "Verilerde keskin bir kırılma olması, geçişin yaklaşık bir milyon yıl içinde hızlı bir şekilde gerçekleştiğini [öneriyor]" diyor .

New Scientist , bu bulguların memelilerden bağımsız olarak sıcak kanlılığı evrimleştiren kuşlar için geçerli olmadığını bildiriyor .

Edinburgh Üniversitesi'nden paleontolog Stephen Brusatte, Science News'e araştırmacıların iç kulak anatomisini vücut sıcaklığıyla ilişkilendirme konusunda akıllı olduklarını söylüyor, ancak fosillerin tüy hücrelerinin, yumuşak dokuların veya gerçek viskozitenin varlığını ortaya çıkarmadığına dikkat çekiyor. endolenf, bunların hepsi sonuçlarını etkileyebilir. "Yalnızca şekil, vücut ısısı veya metabolik tarz gibi karmaşık bir şeyi tahmin etmek için her zaman yeterli olmayabilir." 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pocket Gophers Yeraltı Çiftçileri mi?

Fare Kanındaki Eksik Y Kromozomu Kalp Bozukluğuna Neden Oluyor